שאלות נפוצות

לא צללתי הרבה זמן, האם אוכל לצלול בספארי? האם אפשר לעשות רענון צלילה בספארי? +

אם לא צללתם מעל שנה חובה עליכם לבצע ריענון צלילה לפני הספארי. אפשר לבצע ריענון צלילה בתחילת הספארי בתשלום נוסף.
על מנת ליהנות מצלילה בטוחה עליכם להיות מיומנים, מאוזנים היטב ובעלי צריכת אויר סבירה. בטיחות הצלילה חייבת להיות במקום הראשון. בתחילת הספארי יש לעדכן את מדריך הצלילה כי לא צללתם הרבה זמן. במהלך הספארי מומלץ לצוללים שלא צללו זמן רב לצלול קרוב יותר למדריך הצלילה ולהיות בהשגחתו.

האם ספארי מתאים גם לצוללים מתחילים או חסרי נסיון? +

על מנת להנות מצלילה בטוחה עליכם להיות מיומנים, מאוזנים היטב ובעלי צריכת אויר סבירה. יש לבחור את היעד הנכון עבורכם (מבחינת תנאי הצלילה) ולצבור מעט נסיון לפני שיוצאים לספארי.
 
תנאי הצלילה בחלק ניכר מהיעדים מתאימים גם לצוללים מתחילים. אולם יש יעדים בהם תנאי הצלילה עלולים להיות מאתגרים עבור צוללים חסרי ניסיון.
עם השגחה ותשומת לב נאותה של מדריך הצלילה תוכלו להנות מצלילה בטוחה ברוב אתרי הצלילה. בספארי צוללים פעמים רבות מבלי לראות את הקרקעית או בצמוד לקיר אלמוגים אנכי, מדרון תלול או בזרם. הבטיחות שלכם חייבת להיות במקום הראשון. כדאי להתייעץ ולשקול מה נכון עבורכם ע"מ לצאת לחופשה מהנה ובטוחה.

האם ספארי צלילה מתאים למי שיש לו כוכב ראשון? +

בחלק מיעדי הצלילה בעולם יש מסלולי הספארי המתאימים לצוללים שעברו הסמכה של כוכב ראשון. אולם זה פחות מומלץ בשל הגבלת העומק של צוללים בעלי כוכב אחד. הגבלה זו עלולה למנוע מכם להשתתף בחלק מהצלילות. בנוסף, בד"כ צוללים בעלי כוכב אחד לא הספיקו לצבור נסיון רב בצלילה. לכן כדאי להתייעץ איתנו לפני שאתם בוחרים לצאת לספארי. יש לוודא כי אתם בוחרים במסלול הנכון. כזה שאין בו זרמים מיוחדים ותנאי הצלילה נוחים. באופן כללי אנו ממליצים לצאת לספארי לאחר השלמת כוכב שני וצבירת מעט נסיון בצלילה. אם תצטרפו לספארי עם כוכב אחד, במסלול מתאים, יהיה צורך בתשומת לב מיוחדת של מדריך הצלילה כדי לוודא שאתם צוללים בעומק הנכון ומאוזנים היטב. בחלק מהפלגות הספארי יש אפשרות להשלים את הכוכב השני בזמן הספארי. זאת בתיאום מראש ובתשלום נוסף. השלמת כוכב שני בספארי אינה מתאימה לכל יעדי הצלילה ולכל המסלולים.

האם ספארי מתאים למי שלא עשה קורס צלילה? אפשר לעשות קורס צלילה בספארי? +

הפלגות הספארי מתאימות בעיקר לצוללים בעלי הסמכה של שני כוכבים או לפחות כוכב ראשון. יש אפשרות להצטרף גם אם אינכם צוללים. תוכלו להנות מחופשה נהדרת בספינה המשייטת על הים מספר ימים. בדרך כלל הים רגוע כך שניתן להנות משמש טובה, מנוחה, פינוק של ארוחות טובות, שנירקול באתרי צלילה יפים ואף לבצע צלילות הכירות במהלך הספארי. אנא התייעצו איתנו בעניין זה על מנת שנוכל לוודא כי אופי הפעילות הצפוי בספארי אליו אתם יוצאים יתאים גם למי שלא צולל. אם אתם באים עם חברים או בני משפחה כדאי לזכור כי מי שצולל יהיה עסוק רוב הזמן בצלילה ובמנוחה בין הצלילות. לכן מומלץ לתאם ציפיות מראש עם מי שאינו צולל. אי אפשר לעשות קורס צלילה (כוכב ראשון) בספארי.

האם בספארי או בחופשת צלילה בחו"ל צריך ביטוח צלילה? +

על מנת לצלול עליכם להיות עם ביטוח צלילה בתוקף. לפרטים על ביטוח צלילה ורכישת ביטוח צלילה לחץ כאן.

אני יוצא לחופשת צלילה בחו"ל, האם עלי לרכוש ביטוח נסיעות? +

בכל נסיעה לחו"ל מומלץ לרכוש ביטוח נסיעות. אפשר לקרוא על ביטוח נסיעות ולרכוש ביטוח בעמוד ביטוח נסיעות.

האם יש WIFI על הספינה? האם יש קליטה סלולרית? איך אוכל להיות בקשר עם הארץ? +

בד"כ יש WIFI על הספינות, אולם לעיתים הקליטה אינה טובה או שמהירות הגלישה איטית. בספארי בו מתרחקים מרחק רב מן החוף ומאזורים מיושבים לא תהיה קליטה סלולרית רציפה. הדבר תלוי ביעד הצלילה אליו אתם יוצאים. אם חשוב לכם להיות מחוברים תוכלו לרכוש כרטיס SIM מקומי לפני העליה לספינה. בדרך זו יש אפשרות שתהיה לכם קליטה טובה יותר. אנא התייעצו איתנו בעניין זה לפני היציאה לספארי.

האם יש נייטרוקס על הספינה? האם יש בכך צורך? האם מומלץ לצלול עם נייטרוקס? +

בכל הספינות איתן אנו עובדים יש נייטרוקס (אלא אם כן נמסר לכם אחרת בעת הזמנת הספארי). הצלילה עם נייטרוקס מותרת רק למי שעבר הסמכת נייטרוקס ואינה חובה. צלילה עם נייטרוקס מאפשרת להאריך את זמן התחתית (ע"פ המגבלות המוכרות למי שעבר הסמכת נייטרוקס). צוללים רבים מדווחים כי אחרי צלילה עם נייטרוקס הם פחות עייפים בהשוואה לצלילה עם אוויר. זה נכון בעיקר בספארי בו צוללים מספר פעמים ביום. נייטרוקס עשוי להיות בתוספת תשלום. אנו נמסור לכם פרטים אלה יחד עם כל העלויות של הספארי.

האם חובה לצלול עם מחשב צלילה והאם זה מומלץ? +

בחלק מיעדי הצלילה בעולם חובה לצלול עם מחשב צלילה. צלילה עם מחשב משפרת את בטיחות הצלילה ומאפשרת לכם בקרה אישית טובה יותר על זמן התחתית שלכם, זמן הצלילה, תחנות הבטיחות ועוד. אם אין לכם מחשב צלילה תוכלו לשכור מחשב בספארי, בד"כ בתשלום נוסף. אם אינכם יודעים להפעיל את המחשב תוכלו לבקש ממדריכי הצלילה ללמד אתכם כיצד להשתמש במחשב במהלך הספארי. אם אתם צוללים עם מחשב חשוב מאד להכיר היטב את המחשב ולהבין את הנתונים שהמחשב מציג לכם.

 

האם מחיר הספארי כולל ציוד צלילה? +

מחיר הספארי אינו כולל ציוד צלילה, חלק ניכר מהצוללים שלנו מגיעים עם ציוד משלהם. השכרת ציוד צלילה כרוכה בתשלום נוסף על פי תנאי הספארי שימסרו לכם מראש.

האם צריך לקחת כדורים נגד בחילה בזמן ההפלגה? +

זה תלוי ברגישות שלכם לתנודות של הספינה. ברוב ההפלגות הים שקט ואין צורך בכך. אם אתם רגישים במיוחד לתנודות של ספינה כדאי להצטייד מראש בכדורים מתאימים. יש מסלולי ספארי בהם צפוי שיהיה ים פחות נוח. במסלולים אלה כדאי להצטייד מראש בכדורים מתאימים. יש שני סוגי כדורים המוכרים לנו אשר מפיגים את תחושת הבחילה ובד"כ הם ללא תופעת לוואי של פגיעה בערנות. נטילת כדורים היא לשיקולכם ובאחריותכם. Bonine – כדור הנמכר בארה"ב או דרך האינטרנט. Kwells – נמכר בארץ.

החל מאיזה גיל ניתן לעשות קורס צלילה? +

קורס כוכב ראשון: בארץ מגיל 12, בחו"ל מגיל 10. קורס כוכב שני: בארץ מגיל 15, בחו"ל מגיל 12. מידע על קורסי צלילה בסיני ובארץ בעמוד קורסי צלילה. 

 

האם יש להציג אישור רפואי כלשהוא בעת הזמנת חופשת הצלילה? האם יש למלא הצהרת בריאות? +

בעת הרשמה לחופשה נבקש מכם להצהיר כי מצבכם הבריאותי מאפשר לכם לצלול. אתם יוצאים לחופשת צלילה ועליכם לקחת אחריות מלאה למצבכם הבריאותי. אם מצבכם הבריאותי תקין, אין צורך להציג אישור רפואי מיוחד. אם מצבכם הבריאותי אינו תקין או שיש לכם רגישות מיוחדת, עליכם לדווח לנו על כך בעת הזמנת חופשה. במקרה כזה עליכם לפנות לרופא צלילה ולקבל את אישורו ליציאה לחופשה.
אם יש חשש או ספק עדיף לא לצאת לחופשה. בספארי תהיו בים, במרחק רב מן החוף. בחלק מיעדי הצלילה בעולם יש שירות פינוי והצלה מהיר. אולם אם יש ספק בעניין רפואי כדאי לוודא שאתם במצב המאפשר חופשת צלילה.

בעת ההגעה לספארי או למקום החופשה יהיה עליכם למלא שאלון על מצבכם הבריאותי.

שימו לב כי אינכם יוצאים לספארי לבדכם אלא עם קבוצת צוללים היוצאים לחופשה. הגעה
לחופשה עם מצב בריאותי רעוע עלול לגרום למצב בו החופשה של כל הקבוצה תשתבש. קחו אחריות ושתפו אותנו באופן פתוח בכל עניין רפואי שיש לכם. יש לנו נסיון עם צוללים שהסתירו את מצבם הרפואי ולכן נאלצו לוותר על צלילות וחופשתם נפגמה, אם יש לכם ספק הימנעו מלצאת לחופשה.

האם במהלך הספארי יורדים לחוף? האם מגיעים לחוף או לנמל כלשהוא? +

זה תלוי ביעד הצלילה ובמסלול הספארי. בדרך כלל לא יורדים לחוף. הספינה יוצאת להפלגה ביום הראשון וחוזרת לנמל הבית בתום ההפלגה. לעיתים ניתן לרדת לחוף סמוך למנוחה קלה או לאי קרוב בהתאם למסלול הספארי.

מה תנאי הביטול של "מעמקים"? +

תנאי הביטול מוגדרים לכל יעד צלילה בנפרד. התנאים מפורטים היטב בתיאור החופשה שתקבלו מאיתנו. בעת שתבצעו הזמנת חופשה, יהיה עליכם לקרוא את תנאי הביטול ולאשרם. תנאי הביטול שלנו נגזרים בין השאר מהתנאים המסחריים המיוחדים לכל יעד. במקרה של ביטול מצידכם, גם אם חרגתם מתנאי הביטול – אנו נעשה כל מאמץ למצוא פתרון שיאפשר לכם לבטל מבלי שתצטרכו לשאת בעלות החופשה. יחד עם זאת, יתכנו מצבים בהם לא נמצא פתרון ואז יהיה עליכם לשלם ע"פ תנאי הביטול.
אנו ממליצים לשקול רכישת הרחבה של ביטוח הנסיעות המכסה גם ביטול מצידכם. פרטים על הרחבה זו בעמוד ביטוח נסיעות.

 

מה קורה אם מישהו נפגע בזמן הספארי? האם יש אפשרות לפינוי מהיר לתא לחץ או בית חולים? +

יש אפשרויות פינוי שונות ביעדי הצלילה השונים. לכן, בכל אחד מן היעדים שלנו תוכלו למצוא תשובות לשאלות נפוצות המתיחסות ליעד עצמו, שם נתיחס גם לנושא הזה. באשר לחופשות בסיני, כולל ספארי בים האדום: שארם היא עיר תיירות גדולה ומודרנית ובה תעשיית צלילה ענפה מאד. יש בעיר תא לחץ, שירותי חירום ובתי חולים מודרניים. הספינות מנויות על שירות First Aid And Marine Rescue Center. במקרה של תאונת צלילה או כל מקרה חירום רפואי אחר בעת השהות בים תגיע סירה מהירה מהחוף אל הספינה ובה צוות רפואי שיפנה את הצולל לבית חולים או לתא לחץ. כך גם באזורים רחוקים יותר משארם כמו דרום מצריים (פינוי לבית חולים או תא לחץ בהורגדה) או אזור דהב (פינוי לבית חולים או תא לחץ בדהב).

האם יש מדריך ישראלי בספארי? +

בתוכנית הספארי שתוצע לכם, נציין תמיד אם יש מדריך או מלווה ישראלי מטעמנו. כדאי לדעת כי בכל מקום בעולם בו מתקיים ספארי צלילה המדריכים הם מקומיים או מורשים לעבוד במקום. מדריכים המורשים לעבוד במקום מכירים את אתרי הצלילה היטב כולל המסלול הנכון, הזרמים וכל מה שצריך לדעת כדי להוביל קבוצת צוללים באופן הנכון והבטוח. מסיבה זו מדריך ישראלי יוכל לשמש כמלווה בלבד אך לא יוכל להדריך בעת הצלילה. 

מה לגבי ספארי בסיני? בכל ספארי בסיני יש מדריך צלילה או מלווה ישראלי מטעם "מעמקים". הצלילות מתבצעות עם מדריכים מקומיים ותיקים, כולם דוברי אנגלית טובה המכירים היטב את אתרי הצלילה. תקנות הצלילה במצריים אינן מאפשרות למדריכים זרים להדריך במצריים. מדריכים ישראלים ישמשו כמלווי הקבוצה אך לא יוכלו להדריך בצלילה. רוב המדריכים הישראלים היוצאים לסיני לא צללו בסיני מעולם או מזה שנים רבות. על כן הם אינם מכירים את אתרי הצלילה ברמה המאפשרת הדרכה נכונה ובטוחה בצלילה. המדריך או המלווה הישראלי מטעמנו ישמש רק כמלווה וכמרכז הקבוצה. 

אני צולל מנוסה וצריכת האוויר שלי טובה. איך אדע שלא אצלול בקבוצה עם צוללים מתחילים? +

בכל ספארי יש מספר מדריכי צלילה. מחלקים את קבוצת הצוללים למספר קבוצות קטנות, כל קבוצה צוללת בנפרד מהאחרות. תמיד משתדלים לחלק את הקבוצה באופן כזה שהצוללים המנוסים יותר בעלי צריכת אוויר טובה יצללו בנפרד וכך יוכלו להאריך את הצלילה.

כמה אנשים יש על הספינה? מה גודל הקבוצות בצלילה? +

גודל הקבוצה תלוי בקיבולת של הספינה וכמובן בכמות הנרשמים לספארי. ברוב היעדים בעולם ספינות הספארי יכולות לשאת בד"כ 14-16 צוללים ולפעמים 20 צוללים ואף יותר – עד 24 צוללים בד"כ. כמובן שיש יוצאים מן הכלל, לעיתים ניתן למצוא ספינות קטנות יותר או גדולות יותר. על הספינות יש מספר מדריכי צלילה, כך שהצלילה מתבצעת ברוב המקרים בקבוצות קטנות.
מה לגבי ספארי בסיני? בסיני ובדרום מצריים אנו עובדים עם ספינות בהן יש מקום ל-14 צוללים או כ-20 צוללים. אולם תמיד יש מספר מדריכי צלילה ולכן הצלילה מתבצעת בקבוצות קטנות.

האם "מעמקים" מבטחת את הלקוחות שלה? +

תשובה קצרה:
אנו מבטחים את עצמנו בביטוח הנדרש לנו, אין אפשרות לבטח את הלקוחות.
אנו ממליצים ללקוחותינו לבטח את עצמם בביטוח נסיעות וכמובן בביטוח צלילה שהוא חובה.

תשובה מפורטת:
אין שום אפשרות לרכוש מחברות הביטוח פוליסת ביטוח המאפשרת לנותני שירותים (כמונו) או לכל חברה באשר היא לבטח את לקוחותיה. כלומר – לא ניתן לרכוש פוליסת ביטוח שמאפשרת לנו לבטח אתכם, אין מוצר כזה בתחום הביטוח. הביטוח הנקרא "אחריות מקצועית" וביטוח מסוג "צד שלישי" מבטח את נותני השירותים (כמונו) מפני תביעות אפשריות של של לקוחות – אך הוא לא מבטח את הלקוחות. אתם אחראים לבטח את עצמכם, אנחנו אחראים לבטח את עצמנו. גם הספינות ומועדוני הצלילה איתם אנו עובדים מבוטחים בביטוח המגן עליהם למקרה של תביעה נגדם, אך הם אינם מבטחים את הלקוחות. כך זה עובד בכל תחום וגם במועדוני הצלילה בארץ. אנו ממליצים לכם לרכוש ביטוח נסיעות בכל נסיעה לחו"ל וכמובן ביטוח צלילה.

 

אני רגיש ל-"מחלת ים". האם צפוי שאסבול מכך בספארי? איך תנאי הים בספארי? מה הפתרון? +

ברוב מסלולי הספארי תנאי הים בד"כ נוחים. זה כמובן תלוי במסלול, בעונה ובתנאי-ים היכולים להשתנות מהר. ידוע לנו על שני כדורים המשמשים להקלת התופעה. לקוחות שנטלו אותם דיווחו על תוצאות טובות.
Bonine – ככל הידוע לנו הכדור לא נמכר בארץ. אפשר להשיגו בארה"ב או ברשת האינטרנט ללא מרשם רופא.
Kwells – ככל הידוע לנו ניתן להשיגו בארץ.
נטילת כדור היא תמיד באחריותכם. אין לראות בכתוב כאן המלצה לנטילת כדור.

האם אפשר לקבל אוכל כשר? +

האוכל בספינות אינו כשר והמטבח לא מוכשר. תוכלו להביא מהארץ מחבת, סיר וכמה כלים להכנת אוכל ואז יכינו לכם אוכל בכלים שלכם. אפשר להכין מאכלים מסויימים בנייר כסף.

לאיזה עומק צוללים? +

בספארי צוללים לעומק המותר לצלילה ספורטיבית. עד 30 מטר. בעלי כוכב ראשון לא יעבור או עומק ההסמכה שלהם, עד 18 מטר.

כמה זמן כל צלילה? +

כמובן שזמן הצלילה תלוי בצריכת האוויר של כל צולל. עקרונית זמן הצלילה המרבי הוא 60 דקות. מדריכי הצלילה בד"כ מאפשרים להאריך את הצלילה במידה ולקבוצת הצוללים יש די אוויר. אולם כאמור זמן הצלילה המירבי הוא 60 דקות.

 

האם יש אוכל לצמחונים ולטבעונים? +

על הספינות יש סלטים שונים, ירקות טריים, ירקות מבושלים או אפויים. יש אורז, פסטה וקטניות וכן פירות. בד"כ צמחונים וטבעונים מוצאים מה לאכול.

נגישות